Hana Kopřivová

Léto konečně začíná...

...a moje piáno se provětrá na dvou festivalech - v sobotu 3.7.10 mě najdete od 18:40h na Sweetsen festu na scéně U Arnošta a o týden později v 16:30h na hukvaldském Wajtfestu. Koncertík jako obvykle proložím i smyčkováním... Těším se!

Vloženo: 27.06.2010

Písničkaření je disciplína zvlášní...

...každý je originálem, někdo má potřebu dělit se o své či cizí humorné historky, jiný o nostalgii po bývalých láskách, o zvláštní nálady a barvy situací, další o zkušenosti s legálníma i nelegálníma omamnýma látkama, dojmy z cizích uměleckých děl, nebo o vyděšení z budoucího daňového systému...

Někdo tvrdí, že správnému písničkáři jde hlavně o předání myšlenky textu, a hudba má být co nejjednodušší, aby nerušila, jiný na to jde úplně odlišně a nezavrhuje samotnou hudbu jako hlavní prostředek sdělení, byť s rizikem, že osloví jen tu více "auditivně" orientovanou část publika. Někteří jsou na sebe přísní a cvičí na nástroj několik hodin denně a jiní prostě jen lépe či hůře nakládají s tím, co jim bylo tak nějak bez zvláštích zásluh dáno.

Když se nás sejde víc, je ta pestrost vidět ještě výrazněji. Jako třeba na historicky prvních písničkářských klubových dnech "Malá Ostrava" v Parníku po 2 večery minulého víkendu. Nechat několik takových zvláštních solitérů zahrát po sobě v příjemném klidném prostoru soustředěnému publiku, které poslouchá. To byl dobrý a hlavně zrealizovaný nápad Milana Kaplana a Jany Vítové. Díky.

Vloženo: 29.03.2010

Zdravím v novém roce!

...konec toho starého dal by se označit přinejmenším za divoký - a to hlavně kvůli okradení mých pražských kamarádů z Hořkýho kafe o značnou část jejich hudebního vybavení - viz zde. Držím jim palce, ať to nenaruší jejich plány na desku.

Já jsem novoročně chtěla původně omluvně předeslat, že letos budou moje koncerty díky pracovním aktivitám spíše vzácností, a vida, zrovna hned 2 přidávám... odolat lákavému pozvání je pro mě těžké... Tak uvidíme, jak to nakonec letos dopadne.

Hezký celý rok všem!

Vloženo: 03.01.2010

Hezký podzimní den

Právě jsem se dočetla, že pořad Na moll na ČT od příštího roku končí... takže jsem se objevila v jednom z posledních dílů - mrkněte na to.

Vloženo: 25.10.2009

Končící léto 2009...

...mě dohnalo k takovému delšímu ohlédnutí. Letos v létě jsem hrála a zpívala na třech festivalech a musím říct, že nejlepší muzikantské vzpomínky jsem si odvezla ze Zahrady, kde jsem měla poprvé vlastní recitál na zámku. Občas se podaří, že je koncert v dobrý čas (nědělní odpoledne, i navzdory zrovna v tu dobu na jiné scéně hrajícímu Jarretu), na příjemném místě, a v publiku se sejdou lidi, ze kterých sálá něco velmi inspirujícího. Děkuju za následné milé reakce, které dorazily na můj mail.

Hudební redaktor Rádia Proglas, Milan Tesař oslovuje každoročně několik desítek muzikantů ze Zahrady s otázkou, jaký byl jejich nejlepší Zahradní hudební zážitek a já mám velkou radost, že mezi nejčastěji zmiňovanými jmény bylo letos i moje. Pořad, který výsledky ankety shrnuje, si můžete stáhnout z Archivu pořadů zde.

Milan Tesař dále na mimochodem velmi zajímavých a informacemi nabitých stránkách Hudba na Proglasu pokračuje v článku Střípky ze Zahrady 2009 dalším svým postřehem:

Tady jsme, bavte nás...
"Tak tady jsme, bavte nás," to je věta z notoricky známého refrénu písně Smells Like Teen Spirit americké skupiny Nirvana. A já se přiznám, že zrovna na nejkomornější scéně Zahrady bych tuto píseň rozhodně nečekal. Písničkářka Hanka Kopřivová, kterou mimochodem znám od jejích brněnských studií medicíny a od její rockové minulosti v kapele Downbelow, zahrála na Zámku Nirvanu tak přesvědčivě a originálně, že jsem nemohl nežasnout. Základní kytarový riff napodobila hlasem, jednotlivé stopy postupně zpívala, v reálném čase nahrávala a vrstvila přes sebe, až navodila iluzi bohatého zvuku… v jedné osobě! Právě Hančin recitál pro m ne byl jedním z vrcholů Zahrady. I když víc než k Nirvaně bych její naléhavý projev u kláves přirovnal k neméně dobré Tori Amos.


Odbyla jsem si taky svou televizní premiéru v pořadu Na moll, natáčelo se v brněnském studiu České televize na počátku září, výsledek uvidíte na ČT 6. října v nočních hodinách.

Na podzim se těším do Ostravského Parníku na narozeninový koncert Pepy Streichla a pro frýdecké fanoušky mám dobrou zprávu, 10. října se uskuteční můj koncert v Hudební hospůdce U Arnošta, kam jsem si jako hosta pozvala pražského písničkáře Martina Rouse, výborného kytaristu s rockovou minulostí, zakládajícího člena kapely Sluníčko, ve které začínala Lenka Dusilová. Martin je také autorem písničky Půlnoc, jednoho z vrcholů na aktuálním CD Eternal Seekers. Takže se těšme!

....a přeju hodně vitřního světla do krátících se dnů!

Vloženo: 13.09.2009

Výhled do Telče

Po příjemně stráveném víkendu na festivalu Zahrada se teď těším na začátek srpna do Telče, kde si již tradičně zahrajeme na náměstí s klukama z Hořkýho kafe (1. srpna 2009).

Vloženo: 16.07.2009

Pozvánky na koncerty

Ahoj, minulý víkend jsem v Kuřimi úspěšně prošla konkurzem na Zahradu v Náměsti na Hané, takže tam budu mít 5. července 2009 na zámku svůj recitál, přijďte se podívat. Letos mě uvidíte i na oblíbeném festivalu Sweetsenfest ve Frýdku-Místku a to poslední červnovou sobotu večer. Blíže v koncertech.

Vloženo: 31.05.2009

Pokračování hlasové dílny?

Zpráva pro všechny čekatele na pokračování hlasové dílny ve Frýdku-Místku:
...musím Vás zklamat, (už to vím docela dlouho a tak se mi to sem nějak nechtělo psát...) nic nebude... :-) Ridina Ahmedová bude mít na jaře totiž trochu jiný, neméně důležitý program (je třeba přivádět na svět nové sympatické neokoukané lidi :-), takže se na nás už nedostane. Snad v příštím nebo přespříštím roce, slibuju, že na tom budu pracovat.

Děkuju Vám za trpělivost.

Vloženo: 19.02.2009

Včera jsem vyhrála první cenu poroty na přehlídce Beskydské folkování! Jela jsem tam se záměrem obhlídnout terén, zahrát a strávit příjemný den a takhle to dopadlo... :-) Dostala jsem asi největší dort, jaký jsem v životě viděla a pak jsme ho společnýma silama zlikvidovali. Díky všem!

Vloženo: 23.11.2008

Děkuji všem, kteří se před týdnem stali součástí Hlasové dílny s Ridinou Ahmedovou ve Frýdecké čajovně... Myslím, že to bylo fakt dobré!! :-) Po skončení jsem (nejen já) měla pocit, jako když končí letní tábor... Účastníky se kromě lidí, kteří přijeli třeba až z Brna a dokonce z Prahy, stali i někteří místní rockeři a výsledky našich "hrátek" byly tudíž opravdu plné a barevné. Jelikož se pro velký zájem na několik lidí nedostalo a ohlas těch, kteří to štěstí měli, byl opravdu velmi kladný, vážně uvažujeme o zopakování dílny ve FM, eventuelně jakéhosi druhého dílu, který by byl od počátku více zaměřen na samotné zpívání. Více informací snad brzy po novém roce na těchto stránkách.

Vloženo: 02.11.2008

Vystoupením na Frýdeckém Goodwilu jsem tento týden ukončila sérii letních koncertů ve FM a okolí. Velmi mě překvapila velkolepost následného ohňostroje a hlavně to, kolik je z takového ohňostroje v blízkém okolí odpadu - musela jsem obětovat některé svršky k ochraně svého nástroje.... :-) Teď už se začínám těšit do Ostravského Templu a hlavně na všechny ty sympatické (soudě dle emailového projevu) nadšence, kteří si vyšetřili čtvrtou říjnovou sobotu pro hru s vlastním hlasem :-)

Vloženo: 11.09.2008

S velkým potěšením oznamuji, že v sobotu 25.října 2008 proběhne ve Frýdku-Místku celodenní hlasová dílna s Ridinou Ahmedovou. Je otevřena každému zájemci o objevování radosti z hlasu bez ohledu na to, zda "umí" nebo "neumí zpívat". Moc se těším na Ridinu i na Vás, kteří se zúčastníte. Více informací a postup pro přihlášení zde

Vloženo: 27.07.2008

Přidáváme pár fotek z letošního Sweetsenfestu. Jaro a léto mě zastihlo v dobrém hudebním rozmaru a tak pro Vás na říjen chystám nevšední lahůdku. Více informací brzy...

Vloženo: 24.07.2008

Díky všem organizátorům i návštěvníkům festivalu Sweetsenfest 008. Hrálo se mi moc dobře jak v sobotním odpoledním deštíku, tak večer se skupinou Najzar! Tady si můžete poslechnout naši píseň Dobré ráno, která otevírá letošní Sampler festivalu.

Vloženo: 08.07.2008

V Hospůdce u Arnošta ve FM se uvidíme s čtrnáctidenním zpožděním oproti původnímu plánu... viz "Koncerty".
Díky za pochopení.

Vloženo: 28.02.2008

Rozhovor v TV Polar si můžete prohlédnout zde.

Vloženo: 30.04.2007

Soutěž Česko hledá písničku dopadla vítězně pro Ondřeje Ládka a jeho originální song Mamut, moc mu gratuluju! Mně toho přinesla taky spoustu, takže se na Vás například těším na letošním Sweetsenfestu!! Tak zatím!

Vloženo: 30.04.2007

Na www.frydek.mistek.cz o mně vyšel pěkný článeček Frýdecko-místecká písničkářka boduje - až na to, že mi ještě není 27 :o)

Vloženo: 08.03.2007

Takže jak to 2. semifinálové kolo soutěže Česko hledá písničku pro mě dopadlo?

Ačkoliv mě předsedkyně poroty Ester Kočičková usvědčila z toho, že nejsem feministka, ocenila, že jsem alespoň soběstačná a celá porota pak dala mou písničku "Zůstaň tu" na první místo ze 3, které vybírala (další 3 písně vybrali diváci)!! Takže to jsem moc ráda.... :-) Byl to jinak příjemný, i když trochu dlouhý večer, porota byla ve svých připomínkách konstruktivní, opravdu do Česko hledá superstar má tato soutěž naštěstí hodně daleko (a já do Superstar taky :-) ).

Z uvedeného plyne, že asi tak od pondělí 5.3.07 večer bude všech šest vybraných písní (a snad i celý videozáznam z koncertu) vystaveno na www.ceskohledapisnicku.cz a Vy všichni budete moci pomocí sms hlasovat po dobu cca 1 týdne o konečném vítězi tohoto kola. Vybírejte dobře!

Vloženo: 03.03.2007

V právě probíhající soutěži Česko hledá písničku mě vybrala porota do druhého kola a budu tedy moct zahrát své 2 písničky - Láska je zadarmo a Zůstaň tu (obě v sekci mp3) - na soutěžním koncertě v Pražském divadle Gong, a to už 1.3.2007 od 19:30h. Když do Prahy, tak není na co čekat :-)
Na pomoc jsem si pozvala duo Hořký kafe.

Vloženo: 23.02.2007

Tak jsme si pěkně zahráli 1.12.2006 v Místecké knihovně, atmosférka byla moc fajn, všem přítomným (včetně spoluhráčů z Krátké předehry) děkuju a těším se na další akcičku. Jelikož byl z celého koncertu pořízen zvukový záznam, brzo snad něco přibude v mp3 šuplíku :-). Zatím zdar a sílu!

Vloženo: 02.12.2006

O víkendu 7-8. 10. jsme s Krátkou předehrou secvičili dvě nové písně.
Máte se na co těšit.

Vloženo: 09.10.2007